Güvende Olmanız İçin Çalışıyoruz...

Alarm Sistemleri

Hırsız alarm sistemleri ya da dahili güvenlik sistemleri adıyla da bilinen bu sistemler, kurulacak lokasyonun iç-ortam ya da dış-ortam olmasına göre detektör ihtiyaçlarını belirler. Genellikle iç-ortam için kullanılan bu sistemlerde ağırlıklı olarak PIR (Pasif Enfraruj Detektör) adı verilen hareket algılama detektörleri kullanılır. Halk arasında “göz” olarak da bilinen bu detektörler koruma alanı içerisindeki ısı kütlesi hareketinin hızını sürekli ölçerek alarm durumunu belirler.

Dahili güvenlik sistemleri kapsamında kullanılan diğer önemli bir detektör ise manyetik kontak sensörüdür. Manyetik kontak genellikle kapılara, pencerelere ve benzeri açılır kapanır aksamlara monte edilerek, kontrol edilen noktanın açık ya da kapalı olup olmadığının belirlenmesini ve buna bağlı alarmın devreye girmesini sağlar.

Farklı mekanizmaların kontrollarının yapılabilmesi çin farklı tip detektörler vardır. Bunların PIR ve manyetik kontak haricinde sık kullananlarını sayacak olursak, duvardaki titreşimi belirleyen sismik darbe detektörleri, su baskınına karşı su baskın detektörü, cam kırılmasına karşın cam kırılma detektörü gibi belli başlı olan detektörleri saymadan geçemeyeceğiz.
Ev alarm sistemleri kablolu ya da kablosuz olmak üzere iki şekilde tasarlanır. Kablolu detektörlerin kablosuz detektörlere oranla daha ekonomik fiyatlarda olması nedeniyle, yapım halinde olan yerlerde tasarım kablolu sistemler üzerine kurgulanır. Alarm kontrol panellerinin kablolu ve kablosuz olarak birlikte kullanılabilmeleri mümkündür. Bu sebeple kablolu kurulan alarm sistemleri zaman içerisinde mekanın ihtiyaçları doğrultusunda kablosuz olarak genişleme imkanına sahiptir.

Güvenlik alarm sistemlerini en etkin kılan unsur merkezi gözlem istasyonu hizmetidir. Alarm Haberalma Merkezi, Alarm Gözlem Merkezi gibi farklı isismlerle de anılan bu hizmet, sadece acil durumda polis, itfaiye, ambulans gönderimi için değil, aynı zamanda sistemin sağlıklı çalışmasının takibi için de büyük önem taşımaktadır.